Wholesale Trader of a wide range of products which include hastelloy c22 tube, hastelloy round pipe, hastelloy sheets, hastelloy cc22, hastelloy c22 pipe and hastelloy c 276 fittings.
₹ 22252 / Kg Get Latest Price
| Material | Hastelloy |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Grade | C22 |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
₹ 3582 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Wall Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Drinking Water |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 4 m |
| Standard | ASTM B622, ASTM B619, ASTM B626, ASTM B575, ASME SB622, ASME SB619, ASME SB626, ASME SB575 |
| Single Piece Length | 18 meter, 6 meter |
| Shape | Round |
| Material | Hastelloy |
| Brand | Bhagyashali Metal |
₹ 22226 / Kg Get Latest Price
| Surface Finish | Mill Finish |
| Tempering | Annealed |
| Material | Hastelloy |
| Standard | ASTM B575, ASTM B435, ASME SB575, EN / DIN standards (as applicable) |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Thickness | 0.05mm to 100mm thk |
| Width | 200-1000 mm |
| Length | 400-5500 mm |
| Alloy Grade | C22, C276, C2000, B2, B3, X, G30, G35 (and others as per requirement) |
Minimum order quantity: 1 Kg
We are offering range of Hastelloy Sheets to our clients, Hastelloy Sheets manufactured by us caters to the diverse need of industrial purposes. which results in a complete range of durable, strong and effective products. Ideally used in automobile and power industries these products are also custom build. Made of corrosion resistant and sustainable raw materials procured from authorized vendors these products are fabricated.
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy G30 |
| Outer Diameter | 150 mm |
| Wall Thickness | 15 mm |
| Manufacturing Type | EFW |
| Length | 5 m |
| Standard | ASTM B626 |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 3 meter, All, 6 meter, 18 meter |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5112 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B622 |
| Material | Hastelloy |
| Size/Diameter | 1 - 6 inch |
| Grade | C22 |
| Single Piece Length | 3 meter, 6 meter |
| End Finish | Plain End |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Shape | Round |
| Usage | Chemical Plant |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Material | hastelloy |
| Usage/Application | as applicable |
| Color | silver / grey |
| grade | C276 |
₹ 2221 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy B3 |
| Material | Hastelloy |
| Diameter | 1mm to 300mm+ |
| Length | 3-6 mtr, custom length |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Standard | ASTM B335 |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | Imported |
Minimum order quantity: 1 Kg
Hastelloy B3 Round Bar
We are a leading supplier and exporter of high-quality Hastelloy B3 Round Bars, manufactured using premium-grade nickel-molybdenum alloy known for its excellent resistance to hydrochloric acid and reducing chemical environments. Hastelloy B3 offers superior performance in severe corrosion conditions, making it ideal for chemical processing and petrochemical industries.
Our Hastelloy B3 Round Bars are available in a wide range of sizes, dimensions, and specifications to meet diverse industrial requirements. These bars exhibit excellent resistance to pitting, stress corrosion cracking, and oxidizing environments in controlled conditions.
Specifications:
Grade: Hastelloy B3 (UNS N10675)
Size: 6 mm to 500 mm Diameter
Form: Round Bar
Length: 3 Meter / 6 Meter / Custom Cut Length
Finish: Bright, Black, Polished
Standards: ASTM B335 / ASME SB335
Key Features:
Excellent corrosion resistance in reducing environments
High strength and durability
Good weldability and fabricability
Resistance to hydrochloric acid across all concentrations
Long service life
Applications:
Chemical processing industries
Petrochemical plants
Pharmaceutical equipment
Heat exchangers
Acid handling systems
Keywords:
Hastelloy B3 Round Bar Supplier, Hastelloy B3 Bar Price, UNS N10675 Round Bar, Nickel Alloy B3 Rod, Hastelloy B3 Exporter, Hastelloy B3 Bright Bar, Alloy B3 Manufacturer India, Hastelloy B3 Stockist, Nickel Alloy Round Bar India, Hastelloy Rod Supplier Mumbai
₹ 2212 / Kg Get Latest Price
| Material | hastelloy |
| Usage/Application | as applicable |
| Color | silver / grey |
₹ 22226 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | as applicable |
| Product Type | flange |
| Grade | B2 |
| material | hastelloy |
We,Bhagyashali Metal are one of the largest manufecturer and supplier of Titanium alloys, Titanium sheet,Plate,Rods,wire,pipes etc. We also deal in Cupro Nickel products such as Inconel, Monel & Hastelloy.
Enquire with us for more information and order.
₹ 2413 / Kg Get Latest Price
| Grade | Cu-Ni 90/10 |
| Material | Aluminium |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Surface Finishing | Glossy |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Material | Hastelloy |
| Shape | Round |
| Diameter | 50 to 300 mm |
| Length | 400 to 6000 mm |
₹ 22271 / Kg Get Latest Price
| Material | Hastelloy |
| Shape | Round |
₹ 3332 / Piece Get Latest Price
| Alloy Grade | Hastelloy C4 |
| Fitting Type | Flange |
| Form | Threaded |
| Nominal Size | 4 inch |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Pressure Rating | Class 600 |
| Standard | EN |
| Size | 2-4 inch |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Material | Hastelloy |
| Surface Finish | Polished |
Champak Sanghvi (Proprietor)
Bhagyashali Metal
Ground Floor, 42/44u, Matru Ashish Bldg, 5 TH Khumbharwada, Maruti Mandir Marg
Mumbai - 400004, Maharashtra, India