Our range of products include hastelloy n pipe, hastelloy x pipes, hastelloy b3 pipe, hastelloy c22 pipe, hastelloy c276 pipe fittings and c22 hastelloy plate.
₹ 22271 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy N |
| Outer Diameter | 80 mm |
| Wall Thickness | 15 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Manufacturing Type | EFW |
| Standard | ASTM B622 |
| Grade | N |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Bright |
| Color | Silver Grey |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 22261 / Kg Get Latest Price
| Material | Hastelloy |
| Grade | x |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Bright |
| Color | Silver Grey |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2112 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 3 inch |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Shape | Round |
| Length of Pipe | 9 m |
| Single Piece Length | 6 meter |
₹ 2132 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Material | hastelloy |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Shape | Round |
| Product Type | pipes |
| Color | silver / grey |
| Brand | bhagyashali metal |
We,Bhagyashali Metal are one of the largest manufecturer and supplier of Titanium alloys, Titanium sheet,Plate,Rods,wire,pipes etc. We also deal in Cupro Nickel products such as Inconel, Monel & Hastelloy.
Enquire with us for more information and order.
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Material | hastelloy |
| End Connection Type | pipe fittings |
| Usage/Application | as applicable |
| Material Grade | c276 |
₹ 4332 / Piece Get Latest Price
| Material | Hastelloy |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size | 1.5 to 5 inch |
| Material Grade | C276 |
| Brand | Bhagyashali Metal |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 2226 / Kg Get Latest Price
| Material | hastelloy |
| Brand | bhagyashali metal |
| grade | C22 |
| form | plate |
| colour | silver / grey |
₹ 2122 / Kg Get Latest Price
| Flange Type | Weld Neck |
| Nominal Size | 0.75 in |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Usage/Application | as applicable |
| Hastelloy Grade | Hastelloy C22 |
| Product Type | flanges |
| Standard | ANSI B16.5 |
| Facing | Raised Face |
| Grade | hastelloy X |
| material | hastelloy |
| colour | silver / grey |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Hastelloy B |
| Thickness | 0.02mm thk to 100mm thickness |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Width | 30mm to 2000mm |
| Length | 100mm to 6000mm |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B622 |
| Ni Content | 54–60% |
| Form | Coil |
| Country Of Origin | India |
₹ 5102 / Kg Get Latest Price
₹ 5122 / Kg Get Latest Price
₹ 3202 / Kg Get Latest Price
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
₹ 5102 / Kg Get Latest Price
₹ 3332 / Kg Get Latest Price
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
Champak Sanghvi (Proprietor)
Bhagyashali Metal
Ground Floor, 42/44u, Matru Ashish Bldg, 5 TH Khumbharwada, Maruti Mandir Marg
Mumbai - 400004, Maharashtra, India