Pioneers in the industry, we offer magnesium round bar, magnesium alloys, magnesium rod, magnesium bar, magnesium circle and copper tungsten rod from India.
₹ 3332 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Finish | Bright |
| Color | Silver Grey |
| Brand | Bhagyashali Metal |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| FORM | PLATES |
| MATERIAL | MAGNESIUM |
| SHAPE | RECTANGLE |
| COLOUR | SILVER / GREY |
| USE | AS APPLICABLE |
₹ 4122 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inch |
| Length | 3 meter |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
₹ 22202 / Kg Get Latest Price
| Shape | Square |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Length | 6 meter |
| Usage/Application | Manufacturing |
₹ 2212 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | AZ63 |
| Form | Extrusion |
| Process Route | Thixomolded |
| Application | Die Casting, All |
| Magnesium Purity | High Purity |
| Density | Automotive Grade |
| Thickness | 5 mm |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2502 / Kg Get Latest Price
| Copper Content | 20 % |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 200 mm |
| Grade | WCu20 |
| Application | Resistance Welding, EDM Electrode |
| Country Of Origin | India |
₹ 5211 / Kilogram Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Metal Type | Magnesium Pipe |
| Pipe Type | Seamless |
| Schedule | Medium |
| Pipe Length | 5.5 m |
| End Finish | Plain End |
| Material | Magnesium |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Bright |
Minimum order quantity: 1 Kilogram
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
₹ 3262 / Kg Get Latest Price
₹ 2332 / Kg Get Latest Price
| Flange Type | Weld Neck |
| Size | 3 inch |
| Pressure Rating | 900 class |
| Material | Stainless steel |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Standard | ASTM B90, ASTM B107, ASTM B93, ASTM B660, AMS 4375, AMS 4376, AMS 4377 |
| Facing Type | Flat Face |
| Color | silver / grey |
| Shape | round |
| Usage/Application | as applicable |
| form | flange |
Champak Sanghvi (Proprietor)
Bhagyashali Metal
Ground Floor, 42/44u, Matru Ashish Bldg, 5 TH Khumbharwada, Maruti Mandir Marg
Mumbai - 400004, Maharashtra, India