Offering you a complete choice of products which include monel round rod, monel round bar, monel rod, alloy 20, monel sheets plates and the monel pipes.
₹ 2251 / Kilogram Get Latest Price
| Material Grade | 400 |
| Form | Round |
| Material | Monel |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Usage/Application | Construction |
₹ 42377 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Monel 400 (UNS N04400), Monel K-500 (UNS N05500), Monel R-405 (UNS N04405) |
| Diameter | 20 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Cold Drawn |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Shape | Round |
| Elongation | 40% |
| Length | 1 mtr-7 mtr |
| Standard | ASTM (B-164) |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 22252 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 50 mm |
| Length | 5000 mm |
| Material | Monal |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Finish | Ground |
| Delivery Condition | Cold Drawn |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Finishing | Polished |
₹ 3331 / Kg Get Latest Price
| shape | round |
| metal | monel |
| form | round bar |
| colour | steel grey |
| use | as applicable |
₹ 3603 / Kg Get Latest Price
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Material | Monel |
| Usage/Application | Construction |
| Thickness | 0.15-6 mm |
| Width | 200-2200 mm |
| Length | 3500 mm |
| Brand | Bhagyashali Metal |
₹ 2233 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial, Chemical Handling |
| Single Piece Length | >36 meter, 3 meter |
| Shape | Round |
| Material | Monel |
| Range | 15 NB UP TO 600 NB IN SCH 5S,10S,10,20,40S,40,STD,60,80S,80,XS,100,120,140 |
To furnish the diverse requirements of our valuable clients in the best promising manner, we are engaged in offering Monel Pipes. We provide the pipe with the exact size as per customer requirements. In addition to this, a team of qualified professionals checks these pipes on parameters of quality before final delivery.
₹ 2222 / Piece Get Latest Price
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Size Diameter | 1 Mm To 200 Mm |
| Alloy | With Alloy |
| Shape | Round |
FOB Price: 1222999999Due to the deep knowledge of the industry, we are offering a wide range of Monel Alloy Flange to our customers. These flanges are offered in different sizes as per the requirements of our clients. Besides, these flanges are available at pocket-friendly prices for our valuable clients.p
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Flange Type | Weld Neck, Slip-On, Socket Weld, Threaded, Blind, Lap Joint, RTJ, Orifice, Spectacle Blind, Long Weld Neck |
| Nominal Size | 4 in |
| Pressure Rating | PN16 |
| Monel Grade | Monel K500 |
| Standard | ASTM B564, ASME SB564, ASME B16.5, ASME B16.47, UNS N05500 |
| Usage/Application | Industrial |
| Facing | Flat Face |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Grade | K500 |
| Shape | Round |
| Material | Monel |
₹ 2746 / Kg Get Latest Price
| Single Piece Length | 6 meter |
| Grade | R- 405 |
| Material | Monel |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Technique | Cold Rolled |
| Usage/Application | Drinking water, Chemical Handling |
₹ 3323 / Kg Get Latest Price
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Grade | 400 |
| Shape | Round |
₹ 2223 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Size | 10-20 inch |
| Material Standard | ANSI B16.5 |
| Surface Finish | Gloosy |
| Shape | Round |
₹ 22231 / Kg Get Latest Price
| Surface Treatment | Polished |
| Material | Monel |
| Material Grade | 400 |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2000 mm |
| Shape | Rectangle |
₹ 33127 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Drinking Water |
| Single Piece Length | 6 meter, All |
| Material | Monel |
| Shape | Round |
| Technique | Cold Rolled |
| Density | 8.83 g/cm3 |
₹ 1023 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 10mm |
| Type | Sheet Metal Part |
| Shape | Square |
| Manufacturing Process | Forged |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Monel |
| Brand | Bhagyashali Metal |
Minimum order quantity: 1 Kg
We are providing a quality proven range of Monel Metal Components products to our prestigious clients. They are designed with the following industry defined norms. In addition to this, these sheets are manufactured by our experienced technocrats using progressive technology.
₹ 22292 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | as applicable |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Material Grade | haynes |
₹ 3002 / Kg Get Latest Price
₹ 5172 / Piece Get Latest Price
| Nominal Bore Size | 2 inch (50 NB) |
| Pressure Rating | 600# |
| Flange Type | Weld Neck (WNRF) |
| Face Type | Flat Face (FF) |
| Manufacturing Standard | ASTM B564, ASME SB564, ASME B16.5, ASME B16.47, ANSI B16.5 |
| Schedule | SCH 80 |
₹ 5012 / Piece Get Latest Price
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Fastener Type | Round Head |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Weight | 200 gm |
| Material | Steel Monel |
| Application | Construction |
₹ 1111 / Piece Get Latest Price
| Grade | MONEL |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3002 / Kg Get Latest Price
₹ 5152 / Kg Get Latest Price
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
₹ 3002 / Kg Get Latest Price
Champak Sanghvi (Proprietor)
Bhagyashali Metal
Ground Floor, 42/44u, Matru Ashish Bldg, 5 TH Khumbharwada, Maruti Mandir Marg
Mumbai - 400004, Maharashtra, India