Prominent & Leading Wholesale Trader from Mumbai, we offer the monel bars, monel 400 round bars, monel rod for drinking water, monel round bar, monel 400 rod and inconel 800 flanges.
₹ 2222 / Kilogram Get Latest Price
| Diameter | 10-115 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Material | Monel |
| Shape | Round |
| Finishing | Polished |
| Single Piece Length | 6 meter |
₹ 2212 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 400 |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Material | Monel |
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 3 Meter |
₹ 2422 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Monel |
₹ 2223 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 10-120 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Delivery Condition | Ay |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Material | Monel |
| Shape | Round |
₹ 2223 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Construction |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Shape | Round |
| Length | 10 mtr |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Flange Type | Weld Neck |
| Nominal Size | 0.5 in |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Usage/Application | as applicable |
| Inconel Grade | Inconel 600 |
| Product Type | flange |
| Standard | ANSI B16.5 |
| Facing | Raised Face |
| Grade | 800 |
| colour | grey |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Finish | Bright |
| Delivery Period | Within One Week |
| form | round bar |
| material | stellite |
| shape | round |
₹ 222 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Type | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2772 / Kg Get Latest Price
| Material | Waspalloy |
| Grade | 07001 |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Bright |
| Color | Silver Grey |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 3332 / Kg Get Latest Price
| Alloy | Waspaloy |
| Shape | Round |
| Diameter | 16 mm |
| Condition | Solution Annealed |
| Length | 6 m |
| Surface Finish | Bright |
| Usage | Chemical Plant, Power Plant, Oil Gas |
Waspaloy round bar - AMS 5708 (Type 2 is capable of AMS 5709) is a nickel-based alloy containing
chromium and cobalt typically used in aircraft fasteners where high strength up to 1500 F and oxidation
resistance up to 1750 F is required. Waspaloy round bar is multiple melted, usually with either a vacuum
induction melt (VIM) followed by a vacuum arc remelt (VAR), or a vacuum induction melt (VIM) followed by
an electroslag remelt (ESR).
Nominal Composition %
C Carbon - 0.02 - 0.10
Mn Manganese - 0.10 max
Si Silicon - 0.15 max
P Phosphorous - 0.015 max
S Sulfur - 0.015 max
Cr Chromium - 18.00 - 21.00
Co Cobalt - 12.00 - 15.00
Mo Molybdenum - 3.50 - 5.00
Ti Titanium - 2.75 - 3.25
Al Aluminum - 1.20 - 1.60
Standard Inventory Specifications
• AMS 5708, 5709 (capable of)
• UNS N07002
• PWA LCS
• GE Aircraft Engine (GT193)
• GE Aviation S-SPEC-35 AeDMS
S-400
• RR SABRe Edition 2
• Fairchild MS305
• DFARS Compliant
• EN 2.4654
Forms Stocked
• Bar
Thickness Stocked
• 0.236” - 1.010”
Applications
• Aerospace fasteners
• Jet engine components
• Missile components
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
₹ 2112 / Kg Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Bright |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2912 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Color | Silver Grey Monel 400 |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1011 / Kg Get Latest Price
| Material | Inconel |
| Diameter | 3 inch |
| Length of Pipe | 9 m |
| Shape | Round |
| End | Plain End |
₹ 2261 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Diameter | 10mm |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2221 / Kilogram Get Latest Price
| Monel Grade | ERNiCu-7 (AWS A5.14), ERNiCu-3, ERNiCu-2 | Nickel Copper (Monel Type) Welding Filler Rod |
| Wire Grade | ERNiCu-7 (AWS A5.14), ERNiCu-3, ERNiCu-2 | Nickel Copper (Monel Type) Welding Filler Rod |
| Condition | Cold Worked |
| Wire Type | Filler rod |
| Grade | Monel 400 |
| Model Name/Number | ErNiCu7 |
| Application | Oil And Gas, Marine |
| Form | Straight Length |
Minimum order quantity: 1 Kilogram
₹ 2112 / Kg Get Latest Price
| Material | Monel |
| Usage | Construction |
| Shape | Round |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Single Piece Length | 6 meter |
₹ 2221 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | monel |
| Thickness | 1 -3 mm |
| Brand | Bhagyashali metal |
| Shape | cylindrical |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2262 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size/Diameter | 5.5mm |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Silver |
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
₹ 2009 / Kg Get Latest Price
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Nimonic 75, Nimonic 80A, Nimonic 90, Nimonic 105, Nimonic 115, Nimonic 263 |
| Component Type | Sheet |
| Condition | Aged |
| Width | 1500 mm |
| Thickness | 30 mm |
| Length | 200 mm |
| Tempering | Half Hard |
| Finish | Polished |
₹ 66118 / Kg Get Latest Price
| Form | filler wire |
| Usage/Application | as applicable |
| Product Name | monel 400 filler wire |
| Product Grade | monel 400 |
| material | monel |
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
₹ 3122 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 601 |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 50 mm |
| Length | 5000 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Peeled |
| Size/Diameter | 10mm |
₹ 20652 / Kg Get Latest Price
| Material | Hastelloy |
| Grade | C22 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2152 / Kg Get Latest Price
| Surface Treatment | Polished |
| Material | Monel |
| Material Grade | 353 |
| Thickness | 10-12 mm |
| Shape | Square |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Head Shape | Square |
| Size/Dimension | 50 x 250 x 250 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Brand | Bhagyashali Metal |
₹ 2221 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Size/Diameter | 1-2 inch |
| Grade | 400 |
| Material | Monel |
| Brand | Bhagyashali Metal |
₹ 33361 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | monel |
| Type | plate/sheet |
| Form | sheet/plate |
₹ 2223 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Monel 400 |
| Outer Diameter | 6 mm |
| Wall Thickness | 0.89 mm |
| Single Piece Length | 3, 6, 18, 36 and >36 meter |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 1 m |
| Material | Monel |
| Application | Drinking Water |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Form | Straight Tube |
| Usage | Marine |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage/Application | Food Products |
| Type | Welded |
We rule the industry by offering a broad array of Welded Monel Tube that is highly appreciated by our valuable customers. These tubes are developed and designed by our experienced professionals. In addition to this, clientele can avail of this tube from us at nominal prices.
₹ 2192 / Kg Get Latest Price
| Material | Monel |
| Application | Structure Pipe |
| Type | Reducer, Elbow, Tee |
| Brand | Bhagyashali Metal |
₹ 1173 / Kg Get Latest Price
| Grade | monel |
| Material Grade | monel |
| Size | as requried |
| Form | strip sheets |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | INCONEL 800 |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industry |
| Material | Inconel |
₹ 1112 / Kg Get Latest Price
| Material | Nimonic |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | 75 |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Bright |
| Color | Silver Grey |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2221 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Nitronic |
| Shape | Round |
| Finishing | Bright |
| Product Name | Nitronic 50 Round Bar |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver Grey |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 21131 / Kg Get Latest Price
| Material | Monel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| End | Plain End |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 21152 / Kg Get Latest Price
| Fitting Type | Coupling |
| Material | Titanium, Nickel alloys, etc |
| Usage/Application | as usable |
| Color | Silver Grey |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Material | Monel |
| Color | Silver |
| Usage | Pipeline Transport, Boiler Pipe, Hydraulic/Automob |
| Thickness | 0.5 to 60 mm |
| Shape | Round |
₹ 4532 / Kg Get Latest Price
| Material | Monel |
| Material Grade | 400 |
| Technique | Hot Rolled |
| Thickness | 0.3 mm-16 mm |
| Width | 1000 mm to 2200 mm |
Champak Sanghvi (Proprietor)
Bhagyashali Metal
Ground Floor, 42/44u, Matru Ashish Bldg, 5 TH Khumbharwada, Maruti Mandir Marg
Mumbai - 400004, Maharashtra, India