Our range of products include hastelloy c4 pipe, hastelloy b3 pipe, hastelloy c4 tube, uns n10276 hastelloy, nickel alloy bars and nickel alloys round bar.
₹ 2212 / Kg Get Latest Price
| Material | Hastelloy |
| Grade | C4 |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Bright |
| Color | Silver Grey |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1282 / Kg Get Latest Price
| Material | Hastelloy |
| Grade | B3 |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Bright |
| Color | Silver Grey |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2225 / Kg Get Latest Price
| Material | Hastelloy C4 |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Grade | C4 |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | C276 |
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Sheet |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Alloy | Nickel |
| Shape | Round |
| Diameter | 20 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Condition | Solution Annealed |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Length | 5 m |
| Standards | ASTM B160, ASTM B164, ASTM B166, ASTM B446, ASTM B574, ASME SB160, ASME SB164, ASME SB166, ASME SB446, ASME SB574 |
| Material | Nickel |
| Brand | Bhagyashali Metal |
₹ 21152 / Kg Get Latest Price
| Alloy | Incoloy 825 |
| Shape | Hex |
| Diameter | 50 mm |
| Condition | Cold Drawn |
| Length | 6 m |
| Standards | ASTM B865, ASTM B166, All, ASTM B164, ASTM B446 |
| Material | Nickel Alloys |
| Single Piece Length | 18 meter, >36 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Grade | ASTM B265 GR2, AMS 4902, ASTM F67, Mil-T-9046CP3 |
₹ 13671 / Kg Get Latest Price
| Length | 6 meter |
| Material Grade | INCONEL |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | INCONEL |
| Size/Diameter | 10mm |
| Grade | INCONEL |
₹ 20261 / Piece Get Latest Price
| Shape | foil |
| Usage/Application | Industry |
| Color | silver / grey |
| Material | nickel |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Color | Steel |
| metal | nickle |
| shape | round |
₹ 3335 / Kg Get Latest Price
| Type | Insulators |
| Design Method | Hand Building |
| Usage/Application | Exterior Decor |
| Color | Silver |
| Material | SS |
₹ 51123 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 12 mm |
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Nickel |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2123 / Kg Get Latest Price
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Country of Origin | India |
| Finish | Bright |
| Color | Silver Grey |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2112 / Kg Get Latest Price
| Material | Inconel |
| Grade | 800 |
| Surface Finishing | Bright |
| Product Type | Pipes |
| Color | Silver Grey |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Product Type | Titanium |
| Material | Titanium |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver Grey |
| Surface Finishing | Bright |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 5116 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 3 inch |
| Material | Inconel |
| Shape | Round |
| Length of Pipe | 9 m |
| End | Plain End |
₹ 2252 / Kg Get Latest Price
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Material | Copper Nickel |
| Application | Construction |
| Widh | 400-1600 mm |
| Length | 1000-7000 mm |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Nickel 200 |
| Diameter | 32 mm |
| Length | Cut Length |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Form | Hexagonal |
| Condition | Cold Drawn |
| Standard | ASTM B473 |
| Material | Nickel Alloy |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 23336 / Kg Get Latest Price
| Grade | Haynes R30605 |
| Purity | Cobalt: 49.02% |
| Usage/Application | Industry |
| Brand | Haynes Intl |
| Shape | Flat Form |
Minimum order quantity: 1 Kg
We,Bhagyashali Metal are one of the largest Stockists, Supplier, Importers of Titanium alloys, Titanium sheet,Plate,Rods,wire,pipes etc. We also deal in Cupro Nickel products such as Inconel, Monel & Hastelloy.
Enquire with us for more information and order.
₹ 3333 / Kg Get Latest Price
| Size | as required |
| Color | steel grey |
| Material Grade | refract 26 |
| Usage/Application | as applicable |
₹ 3332 / Kg Get Latest Price
| form | plate |
| material | waspaloy |
| shape | rectangle |
| use | as applicable |
| colour | silver / grey |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | A |
| Material | Mild Steel |
| Steel Grade | Duplex 2205 |
| Size/Diameter | 2 inches |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Type | Plate |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Treatment | Annealed |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5115 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Type | Rod |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Brand | Prime Original |
| Shape | As required Rectangular, Sqaure, Round, Hex, Wire, etc |
| Purity | Ti6Al4V |
| Thermal Expansion | As applicable |
| Country | Non-Chinese |
| Material | Titanium |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 3332 / Kg Get Latest Price
| Alloy | Nickel 200 |
| Shape | Round |
| Composition | Inconel 600 |
| Length | Cut Length |
| Standards | ASTM B164, ASTM B865, ASTM B166, ASTM B425, ASTM B574, ASTM B446 |
| Grade | Nickel Alloy |
₹ 2201 / Kg Get Latest Price
| Alloy | Nickel-Cobalt-Iron Alloy |
| Shape | Round |
| Diameter | 40 mm |
| Condition | Solution Annealed |
| Length | 6 m |
| Surface Finish | Bright |
| Usage | Oil Gas, Aerospace, Marine, Chemical Plant, Power Plant |
Nickel alloy bars are solid metal bars made from nickel-based alloys that are engineered to deliver exceptional strength, corrosion resistance, and high-temperature performance. These bars are widely used in industries that demand durability and reliability in harsh operating environments.
Nickel alloy bars are manufactured by combining nickel with other elements such as chromium, molybdenum, iron, copper, and cobalt to enhance their mechanical and chemical properties. This combination provides excellent resistance to oxidation, corrosion, and extreme temperatures, making them suitable for demanding industrial applications.
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
| Alloy | UNS N02200 (Commercially Pure Nickel Alloy) | Nickel 201 (UNS N02201) Also Available |
| Shape | Round |
| Diameter | 25 mm |
| Condition | Annealed |
| Length | 5 m |
| Standards | ASTM B160 / ASME SB160 (UNS N02200 – Nickel 200 Round Bar) |
₹ 22292 / Kg Get Latest Price
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
₹ 2003 / Kg Get Latest Price
₹ 5423 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Nimonic 263 |
| Component Type | Fastener |
| Condition | As Forged |
| Thickness | 50 mm |
| Length | Cut size |
| Finish | Polished |
₹ 1243 / Kg Get Latest Price
| Form | Round Bar |
| Diameter | 30 mm |
| Finish | Bright |
| Grade | 17-4 PH |
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
₹ 6662 / Kg Get Latest Price
| Lock Type | Grip Lock |
| Locking Mechanism | Key Lock |
| Material | Alloy Steel |
| Shackle Thickness | 10 mm |
| With Alarm | No |
₹ 1719 / Kg Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2722 / Kg Get Latest Price
| Surface Finish | Galvanized |
| Color | Silver |
| Material | Nickel Alloy |
| Standard | DIN 933, ISO 4017, ASME B18.2.1 |
₹ 2112 / Piece Get Latest Price
| Material | Nickel Alloy |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size | 1 to 6 inch |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | Bhagyashali Metal |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Material Grade | ALLOY 400 |
| Form | SHEET/PLATE |
₹ 3332 / Kg Get Latest Price
| Flange Type | Weld Neck |
| Nominal Size | 0.75 in |
| Pressure Rating | 300 Class |
| Usage/Application | AS APPLICABLE |
| Alloy 20 Grade | Alloy 20 |
| Product Type | FLANGE |
| Grade | ALLOY 20 |
| SHAPE | ROUND |
Champak Sanghvi (Proprietor)
Bhagyashali Metal
Ground Floor, 42/44u, Matru Ashish Bldg, 5 TH Khumbharwada, Maruti Mandir Marg
Mumbai - 400004, Maharashtra, India