We are a leading Wholesale Trader of titanium wire coil, titanium grade 5 foil, titanium grade 5 strip, aerospace titanium grade 5, titanium alloys 6246 and titanium coil from Mumbai, India.
₹ 7012 / Kg Get Latest Price
| Material | titanium |
| Brand | bhagyashali metal |
| Color | silver / grey |
| Shape | coil |
₹ 2221 / Kg Get Latest Price
| Material | titanium |
| Color | steel grey |
| Shape | round |
| form | wire |
₹ 2273 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS304 L |
| Material | Titanium grade 5 |
| Brand | Bhagyashali Metal |
₹ 2112 / Kg Get Latest Price
| Grade | GR 5 |
| Thickness | 2 mm |
| Sheet Thickness | 2 mm |
| Sheet Width | 1200 mm |
| Sheet Length | 2440 mm |
| Finish | Hot Rolled |
| Tempering | Half Hard |
| Thermal Expansion | Yes |
| Country of Origin | India |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Brand | Ranveer Metal Industries |
₹ 2112 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 5 kg |
| Color | Red |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 22281 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 1 (UNS R50250), Grade 2 (UNS R50400), Grade 3 (UNS R50550), Grade 4 (UNS R50700), Grade 5 (Ti-6Al-4V, UNS R56400), Grade 7 (UNS R52400), Grade 9 (Ti-3Al-2.5V, UNS R56320), Grade 11 (UNS R52250), Grade 12 (UNS R53400), Grade 23 (Ti-6Al-4V ELI, UNS R56407) |
| Thickness | 1 mm |
| Coil Thickness | 1 mm |
| Coil Width | 600 mm |
| Inner Diameter | 250 mm |
| Coil Weight | 300 kg |
| Finish | Mill Finish |
| Material | Brass |
| Brand | titanium |
| Color | silver |
| Shape | coil |
₹ 1112 / Kg Get Latest Price
| Material | TITANIUM |
| Brand | BHAGYASHALI METAL |
| COLOUR | SILVER / GREY |
| USE | AS APPLICABLE |
₹ 3332 / Kg Get Latest Price
| Material | titanium |
| Material Grade | alloy |
| Brand | titanium |
We,Bhagyashali Metal are one of the largest manufecturer and supplier of Titanium alloys, Titanium sheet,Plate,Rods,Pire,pipes etc. We also deal in Cupro Nickel products such as Inconel, Monel & Hastelloy.
Enquire with us for more information and order.
₹ 5102 / Kg Get Latest Price
₹ 2003 / Kg Get Latest Price
₹ 3002 / Kg Get Latest Price
₹ 1222 / Piece Get Latest Price
| Brand | bhagyashali metal |
| Color | silver / grey |
| Shape | coil |
₹ 2112 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 kg |
| Material Grade | ALLOY |
| Material | TITANIUM ALLOY |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
Champak Sanghvi (Proprietor)
Bhagyashali Metal
Ground Floor, 42/44u, Matru Ashish Bldg, 5 TH Khumbharwada, Maruti Mandir Marg
Mumbai - 400004, Maharashtra, India