Wholesale Trader of a wide range of products which include titanium 90 degree elbow, titanium 45 degree elbow, titanium grade 3 coil, titanium patta elbow, titanium and titanium female elbow.
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Gr2,Gr5,Gr7,Gr9,Gr12 |
| Size | 3 inch |
| Schedule | SCH 160 |
| Elbow Type | Short Radius |
| End Connection | Socket Weld |
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Material | Titanium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2222 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Color | Silver |
| Material | Titanium |
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 3 |
| Coil Thickness | 1 mm |
| Coil Width | 600 mm |
| Inner Diameter | 250 mm |
| Coil Weight | 100 kg |
| Finish | Polished |
₹ 2112 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Material | Titanium |
| Color | Silver |
₹ 2221 / Kg Get Latest Price
| Grade | A |
| Surface Treatment | Glossy |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 2245 / Piece Get Latest Price
| Schedule | Sch 20 |
| Elbow Bend Angle | 45 degree |
| Connection Type | A |
| End Connection Type | Socketweld |
| Elbow Type | Long Radius |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
₹ 2122 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Application | Industrial |
| Material | Titanium |
| Country of Origin | Made in India |
| Packging | Box |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Material | MS |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 22271 / Piece Get Latest Price
| Grade | grade 2 & 5 |
| Usage/Application | as applicable |
| Material | Titanium |
| Product Type | forgings fittings |
₹ 1402 / Kg Get Latest Price
| Material | TITANIUM |
| Shape | ROUND |
| Usage/Application | AS APPLICABLE |
| Color | SILVER / GREY |
| SERVICE | FORGING OF MATERIALS |
₹ 2226 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | as applicable |
| Material | Titanium |
| Color | silver / grey |
| Shape | round |
| Form | fittings |
₹ 1360 / Kg Get Latest Price
| Size | 3/4 inch |
| Usage/Application | Long Stubend |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2241 / Piece Get Latest Price
| Tube Size | 10 mm |
| Female Thread Size | 1 inch |
| Size | 2 inch |
| Material | Titanium |
| Type of Tee | Tee |
| End Connection Type | Socketweld |
| Thread Type | NPT |
| Usage | Water Line, Instrumentation, Pneumatic, Hydraulic, Gas Line |
| Surface Finish | Zinc Plated |
| Body Shape | Straight Branch |
₹ 2132 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 0.75 inch |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2222 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 1 inch |
| Material | Titanium |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size/Diameter | 2 inch |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 22221 / Kg Get Latest Price
| Titanium Grade | Grade 7 |
| Size | M20 |
| Nut Type | Round |
| Thread Size | M30 |
| Material | Titanium |
| Surface Finish | Titanium |
| Application Sector | Defence, Chemical, Marine, Automotive, Power Plants, Aerospace, Electronics, Medical, Oil And Gas |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 22291 / Kg Get Latest Price
| Material | Titanium |
| Color | Silver |
| Surface Treatment | Polished |
| Shape | U |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 33331 / Kg Get Latest Price
| Manufacturing Method | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2221 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Natural Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3 mm |
| Thickness (in mm) | 2 mm |
₹ 2662 / Piece Get Latest Price
| Size | 2.5 inch |
| Grade | Gr 5 |
| Schedule | SCH 20 |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Type | Tee |
| Standard | All, ASME B16.11 |
| Material | Titanium |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
₹ 2223 / Piece Get Latest Price
| Reducer Type | Concentric |
| End Connection Type | Buttweld |
| Size/Diameter | 0.75 inch x 0.25 inch |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3332 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2225 / Piece Get Latest Price
| Material | Titanium |
| Packging | Box |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Grade | Gr 2 |
| Schedule | SCH 10 |
| Type | Elbow |
| End connection | Butt weld |
| Standard | ASME B16.9 |
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Material | Titanium |
| Color | Silver |
₹ 7162 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Gas Pipe |
| End Connection Type | Socketweld |
| Size | 2 inch |
| Size/Diameter | 0.37 inch |
₹ 2261 / Piece Get Latest Price
| Coupling Type | Titanium Coupling |
| Material Grade | Gr 5 |
| Grade | Titanium |
| End Connection | Socket Weld |
| Size | 1/2 inch |
| Class | Class 3000 |
| Thread Type | BSPT |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2222 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Type of Tee | Reducing |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Standard | At |
| Material | Titanium |
₹ 22261 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Material | Titanium |
| Color | Silver |
| Single Piece Length | 6 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 33121 / Piece Get Latest Price
| Bend Angle | 90 degree |
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Material | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2222 / Piece Get Latest Price
| Grade | Gr 2 |
| Schedule | SCH 10 |
| End connection | Butt weld |
| Standard | ASME B16.9 |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Clamp Fitting |
| Material Quality | Pure Titanium |
| Size | 1/2 inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2222 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 1.00 inch |
| Material | Titanium |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5331 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Material | Titanium |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Type of Tee | Reducing |
| Technics | Forged |
₹ 1102 / Piece Get Latest Price
| Spanner Type | Fixed, Adjustable, Pin Type, Hook Type, Round Nut, Bearing Lock Nut, Gland Nut, Non-Sparking, Heavy Duty |
| Size | 14 mm |
| Set Content | 18 Pcs Set |
| Type Of Spanner | C Spanner |
| Packaging | Packet |
| Material | Titanium |
| Finish | Matt Finish |
| Measurement System | Metric |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2223 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Type of Material | Titanium |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2332 / Kg Get Latest Price
| Reducer Type | Concentric |
| End Connection Type | Socketweld |
| Size | 0.75 inch x 0.25 inch |
₹ 2222 / Piece Get Latest Price
| Thread Type | BSP |
| Shape | Hexagonal |
| Connection | Male |
| Size | 1 inch |
| End Connection Type | Socketweld |
| Material | SS |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3003 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Type of Tee | Reducing |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
₹ 1153 / Kg Get Latest Price
| Material | Natural Rubber |
| Gasket Type | Ring Gasket |
| Hardness | 40 Shore A |
| Thickness | 1 mm |
| Media | Water |
| Temperature Range | -20 to 80 C |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Packet |
| Color | Gray |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1022 / Piece Get Latest Price
| Material | Titanium |
| Size (Clamping Dia) | 50 mm (2 inch) |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Number of Bolts | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Clamp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2252 / Piece Get Latest Price
| Metal Type | Steel |
| Grade | GR 1 |
| Material | SS |
| Shape | Round |
| Material Grade | A |
| Country of Origin | Made in India |
Champak Sanghvi (Proprietor)
Bhagyashali Metal
Ground Floor, 42/44u, Matru Ashish Bldg, 5 TH Khumbharwada, Maruti Mandir Marg
Mumbai - 400004, Maharashtra, India