Pure Molybdenum Rods, Round Bars, Circles
₹ 4213 / Kilogram Get Latest Price
| Single Piece Length | 18 meter, 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Molybdenum |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Diameter | 16 - 110 mm |
| Shape | Round |
₹ 2229 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 1, 2, 3, 4, 5 (Ti-6Al-4V), 7, 9, 11, 12, 23 (Ti-6Al-4V ELI) | ASTM B348 / AMS 4928 | UNS R50250–R56401 |
| Diameter | 20 mm |
| Length | 5000 mm |
| Material | Pure titanium |
| Condition | Cold rolled |
| Standard | ASTM B348 / ASTM B381 / ASTM F67 / ASTM F136 / AMS 4928 / AMS 4930 / AMS 4977 | UNS R50250–R56401 |
Pure molybdenum rods refer to molybdenum rods with a molybdenum content greater than 99.95%. High-temperature molybdenum rods usually refer to molybdenum-lanthanum alloy rods, which contain 0.4-1.2% of lanthanum, and the molybdenum content is the balance except for impurities.
Champak Sanghvi (Proprietor)
Bhagyashali Metal
Ground Floor, 42/44u, Matru Ashish Bldg, 5 TH Khumbharwada, Maruti Mandir Marg
Mumbai - 400004, Maharashtra, India