Wholesale Trader of a wide range of products which include titanium metal sheet, titanium rod bar, titanium grade 1 circle, titanium grade 7 circle, titanium and titanium mesh.
₹ 272 / Kg Get Latest Price
| Material | Titanium |
| Material Grade | Titanium |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1772 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | Titanium |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Material Grade | Titanium |
| Color | silver / grey |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 22113 / Kg Get Latest Price
| Material | Titanium |
| Color | Silver Grey |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2742 / Kg Get Latest Price
| Material | Titanium |
| Material Grade | Grade 7 |
| Color | Silver Grey |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2223 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | titanium |
| Size | as requried |
| Brand | bhagyashali metal |
| colour | silver / grey |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Product Form | Expanded Mesh |
| Color | Silver |
As well as many uses within the domestic environment, Locker woven wire is commonly used for a myriad of industrial filtration, sieving, shielding, sifting, screening, sorting and separation processes.
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Material | TITANIUM |
| Material Grade | 2 & 5 |
| Brand | BHAGYASHALI METAL |
| Shape | ROUND |
| Color | SILVER |
₹ 2832 / Kg Get Latest Price
| Grade | GR 5 |
| Thickness | 3 mm |
| Metals | Titanium |
| Material | Titanium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5012 / Kg Get Latest Price
| Country of Origin | India |
₹ 33331 / Kg Get Latest Price
₹ 33326 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Grade 2 |
| Grade | GR 5 |
| Microstructure | Near Alpha |
| Form | Round bar |
| Application | Power, Jewellery, Sports, Aerospace, Marine, Oil And Gas, Chemical, Medical, Automotive, Defence |
| Condition | Cold Worked |
| Standard | ISO 5832, AMS 4911, ASTM F67, ASTM F136, ASTM B265, ASTM B348, AMS 4919, AMS 4928 |
| Brand | Uniforce |
₹ 2292 / Kg Get Latest Price
| Grade | R05200, R05400, Ta-10W (R05252), Ta-2.5W (R05240), Ta-Nb alloys |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Diameter | 50 mm |
| Shape | Round |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Standard | ASTM B365, ASTM B708, ASTM B521, ASTM F560, ASME SB365, ASME SB708, ASME SB521 |
| Length | 3000 mm (3 mtr) |
| Material | Tantalum |
| Single Piece Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 5092 / Kg Get Latest Price
| Titanium Grade | Grade 2 |
| Product Type | Decorative Plate |
| Scrap Form | Circular Disc |
| Material | Titanium |
| Titanium Content | >99% |
| Cleanliness | Clean |
| Source | Process Scrap |
| Packaging Type | Bags, Bundle, Loose |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Usage | Melting, Powder Making, Alloy Recovery, Foundry |
| Origin | India |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Material | Titanium |
| Grade Standard | Grade 2 |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Material Grade | Titanium Grade 2 |
| Color | Grey |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Material | Titanium |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Grade | GR 1 |
| Metal Type | Steel |
| Shape | Round |
| Material | SS |
| Material Grade | A |
₹ 2152 / Kg Get Latest Price
| Color | Silver |
| form | mesh |
| metal | waspaloy |
| use | as applicable |
| shape | rectangle |
Champak Sanghvi (Proprietor)
Bhagyashali Metal
Ground Floor, 42/44u, Matru Ashish Bldg, 5 TH Khumbharwada, Maruti Mandir Marg
Mumbai - 400004, Maharashtra, India