Pioneers in the industry, we offer inconel 660 bar, inconel 625 sheets, inconel 800 rods, inconel 660 round bars, inconel fittings fittings and inconel 718 bar from India.
₹ 2113 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 660 |
| Material | Inconel |
| Diameter | 1mm to 300mm |
| Length | 3-6 meter, cut to size possible |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Bright, Forged |
| Delivery Condition | Annealed |
| Standard | ASTM A453, ASTM A638, AMS 5731, AMS 5732, and AMS 5737 |
| Size/Diameter | 10mm |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Shape | Round |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Shape | Rectangle |
| Standard Type | ASME SB162 |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Material | Inconel |
| Usage/Application | Construction |
₹ 2779 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 600,601,625,718,X750,800,825,925 |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | 600,601,625,718,X750,800,825,925 |
| Type | Bar |
| Standard | ASTM B446, ASME SB446 |
| Material | Inconel Round Bar |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 02 Kg
₹ 32532 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 10mm |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 21861 / Kg Get Latest Price
| Grade | inconel |
| Usage/Application | as applicable |
₹ 2392 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Length | 6 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Diameter | 6mm |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 7712 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Length | 3 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Size/Diameter | 6mm |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel, All |
| Usage/Application | Construction |
| Size/Diameter | 10mm |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2225 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Length | 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Size/Diameter | 6mm |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 22231 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 50 mm |
| Length | 5000 mm |
| Material Grade | 600 |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Delivery Condition | Hot Rolled |
| Standard Type | ASTM B166 |
| Material | Inconel |
| Single Piece Length | 3 meter, 6 meter |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 33328 / Kg Get Latest Price
| Grade | inconel |
| Usage/Application | as applicable |
| Connection | Flange, All |
₹ 33122 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Inconel 600, 601, 625, 718, X-750, 800, 800H, 800HT, 690, 617, 725, 686 |
| Wire Diameter | 3.00 mm |
| Condition | Spring Temper |
| Application | Chemical Plant, Aerospace |
| Max Operating Temp | 800°C |
| Form | Straight Length |
| Product Name | inconel wire |
| material | inconel |
| use | as applicable |
| colour | silver/grey |
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 20 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Material Grade | inconel |
| Usage/Application | as applicable |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM B167 |
| Color | silver / grey |
| Shape | round |
₹ 22271 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Length | 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Size/Diameter | 10mm |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 3331 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Type | Bar |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Standard | Rod |
₹ 3003 / Kg Get Latest Price
| Grade | UNS N08020 / Alloy 20Cb-3 / Carpenter 20 | W.Nr. 2.4660 | ASTM B463 Standard Nickel-Iron-Chromium-Molybdenum Alloy |
| Metal Alloy | Alloy |
| Shape | Foil |
| Brand | Local |
₹ 1203 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Ti 6Al 4V |
| Microstructure | Alpha |
| Form | Rod |
| Condition | Hot Rolled |
| Standard | ASTM B348 |
| Material Grade | Titanium Alloy |
| Shape | Round |
| Thickness | Diameter - As required from 1 mm - 300 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape- Round, Sheets, Circle, Square, Hex, | Delivery - Ready Stock |
₹ 2253 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Grade | 600 |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Plate Type | Inconel Plate |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2112 / Kg Get Latest Price
| Standard Type | ASTM B162, ASME SB162 |
| Material | Inconel |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Usage/Application | Construction |
₹ 2021 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Inconel 800 |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | No.1 Finish |
| Width | 1000 mm |
| Length | 2000 mm |
| Tempering | Half Hard |
| Standard Type | ASTM B162 |
| Material | Inconel |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Usage/Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3003 / Kg Get Latest Price
| shape | round |
| materials | inconel |
| usage | as applicable |
| colour | steel grey |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Material | Nickel |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Type | Circle |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 3331 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Inconel 718 |
| Color | Sliver grey |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2223 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Color | Silver |
| Shape | Hexagonal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2221 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Brand | Bhagyashali Metal |
| METAL | TANTALUM |
| COLOUR | SILVER / GREY |
₹ 12123 / Kg Get Latest Price
| Brand | Bhagyashali Metal |
| Material Grade | 800HT |
| Material | Inconel |
| Thickness/Diameter | 0.5 to 2.5 inch |
| Surface Finish | Polished |
| Application | Construction |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Type | Coils |
| Usage/Application | AS APPLICABLE |
| Brand | BHAGYASHALI METAL |
| METAL | INCONEL |
₹ 2002 / Kg Get Latest Price
₹ 3331 / Piece Get Latest Price
₹ 22232 / Kg Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Inconel 750 |
| Connection | Flange |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 3332 / Piece Get Latest Price
₹ 322 / Piece Get Latest Price
₹ 2222 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Type of Clamp | Hanger |
| Class | Heavy Duty |
| Locking Screw | M5X15 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2116 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 6 mm |
| Grade | 600 |
| Length | 3 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3002 / Kg Get Latest Price
₹ 4502 / Kg Get Latest Price
₹ 4502 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Inconel 800 |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1000 mm |
| Finish | No.1 Finish |
| Standard | ASTM B168, ASTM B443, ASTM B409, ASTM B424, ASME SB168 |
Champak Sanghvi (Proprietor)
Bhagyashali Metal
Ground Floor, 42/44u, Matru Ashish Bldg, 5 TH Khumbharwada, Maruti Mandir Marg
Mumbai - 400004, Maharashtra, India